5. Як можна попередити хворобу, чи існують методи профілактики?

Дерматоскопія — найперший метод діагностики меланоми. Проводиться за допомогою дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу. Також слід врахувати:

  • регулярний самоогляд шкіри; особливу увагу слід звертати на родимки, що суттєво відрізняються від інших на тілі (симптом гидкого каченяти);
  • слід уникати надмірного перебування на сонці, застосовувати сонцезахисні креми та засоби в літній період, з рівнем захисту SPF 30-50;
  • не перебувати на сонці без захисних засобів. Самим надійним і простим способом захисту залишається наш одяг, головні убори, які захищають шкіру обличчя, і хустки, що прикривають шию. При цьому перевагу слід віддавати одягу з натуральних тканин (бавовняному, лляному);
  • не слід засмагати з 10 до 16 години. Це найнебезпечніший час, коли сонце найбільш активне і ймовірність інсоляції найбільш висока. Слід обмежити вплив на шкіру ультрафіолетового випромінювання, як сонячного, так і штучного (солярії, УФ лампи для манікюру);
  • щорічно оглядатися у дерматолога, який володіє дерматоскопією.
5. Як можна попередити хворобу, чи існують методи профілактики?

 

Особливо великий внесок в підвищення ризику виникнення меланоми вносять сонячні опіки в дитячому та підлітковому віці. Загальні рекомендації зводяться до наступних нескладних правил:

1. Використовуйте дані мобільного додатка, прогнозу погоди про рівень УФ-індексу (УФ-індекс - це показник, що характеризує рівень ультрафіолетового випромінювання). При УФ-індексі більше 2 необхідний захист від сонця (див. таблицю)

 

5. Як можна попередити хворобу, чи існують методи профілактики?

2. Використання сонцезахисного крему широкого спектру дії (що запобігає впливу ультрафіолету, як типу А, так і типу В), сила якого (для ультрафіолетових променів типу В - SPF (Sun Protecting Factor, сонцезахисний фактор), для ультрафіолетових променів типу A - PPD (Persistent Pigment Darkening, стійке пігментне потемніння)) адекватна для вашого фототипу шкіри. Особам з більш світлою шкірою потрібно крем з великим SPF або PPD. В цілому особам з I або II фототипом шкіри рекомендують використовувати креми з SPF 30-50 + і максимальним PPD 42 (або РА++++).

3. Сонцезахисні засоби необхідно поєднувати з іншими способами захисту від сонця: носити одяг, окуляри, що не пропускають ультрафіолетове випромінювання, головні убори з широкими полями (підраховано, що для того щоб тінь від капелюхи закрила обличчя і шию, її поля повинні бути не менше 10 см) і перебувати в тіні.

4. Дітям рекомендується додатково носити спеціальний одяг із захистом від ультрафіолетового випромінювання.

5. Не користуйтеся обладнанням і лампами для штучної засмаги

5. Як можна попередити хворобу, чи існують методи профілактики?

 Правила застосування сонцезахисних препаратів:

  • сонцезахисні засоби слід наносити за 30 хв до виходу на вулицю на всі ділянки шкіри, які піддаються сонячному опроміненню;
  • повторне нанесення потрібно здійснювати кожні 2 год, а також відразу після купання і після надмірного потовиділення;
  • фотопротекція, відповідна вказаної на маркуванні сонцезахисного засобу, проявляється при нанесенні його на шкіру в кількості 2 мг/см2, застосування в меншому обсязі різко знижує ступінь захисту шкіри від ультрафіолетового випромінювання.

Для розуміння кількості сонцезахисного засобу, необхідного для заявленого маркуванням захисту шкіри, тобто 2 мг/см2, розроблено «правило чайної ложки» :

5. Як можна попередити хворобу, чи існують методи профілактики?

При неможливості одномоментно нанести необхідний обсяг сонцезахисного засобу необхідне раннє повторне (через 15 до 30 хв) використання крему; • сонцезахисні креми повинні зберігатися при температурі нижче +30 ° С, не використовуватися після закінчення терміну придатності.

5. Як можна попередити хворобу, чи існують методи профілактики?